Zahrada

Čím je pro mě zahrada...

Zahrada určitě tvoří jeden z hlavních střípků mozaiky mého příběhu, podstatu projektu Na Roubence. Stále se v ní učím , je pro mě zdrojem odpočinku, radosti, objevování, a také dřiny. Zároveň je prostorem, který mě inspiruje a motivuje k tvoření...  

Zajímám se o přírodní pěstování, permakulturní principy a způsoby šetrné k přírodě. Mám ráda trvalkové záhony, tzv. zahrady našich babiček, podporuju pěstování starých odrůd. Velmi blízké jsou mi také koncepty anglických zahrad. Snažím se o soběstačnost, pěstování vlastní zeleniny a baví mě smíšené záhony.

Mojí velkou radostí a zdrojem síly jsou bylinky. Baví mě je poznávat, pěstovat a také zpracovávat. Začala jsem výrobou bylinných produktů a plynule přešla na výrobu přírodní kosmetiky, což je mojí velkou vášní. Pokud vás to zajímá, píšu o tom víc v sekci Herbárium. V posledních letech jsem k tomu všemu přidala tvorbu obrazů a hlavně šperků z bylin, říkám tomu ARTE botanico.

V Herbáriu se dozvíte více o bylinkách, které pěstuji. Můžete se nechat inspirovat, jak a k čemu je využít nebo jakým způsobem je zpracovat. 

Výroba přírodní kosmetiky je mojí vášní. Na jednom místě se potkává síla přírody a moje tvorba. Hra barev, vůní a síla bylin.  

ARTE botanico, výroba šperků z květů byliny a lišejníků. Zdroj radosti, krásy a síly přírody. Formu a druh si můžete vybrat podle vaší potřeby.

Styl zahrady

Styl zahrady je na první pohled spíš divoký, při bližším setkání postupně objevujete převážně venkovskou zahradu zcela přírodního charakteru. Původní roubená chalupa z roku 1813 přirozeně dělí zahradu na dvě části. Před domem jsou dominantou staré vzrostlé jabloně s podsadbou trvalek a bylin, divoká louka a trvalkové záhony. Za domem je užitková zahrádka charakteristická divokou symbiózou jedlých keřů, bylinkových a zeleninových záhonů. Naleznete zde řadu malebných zákoutí, divokost a živost. Zahrada nabízí domov pro rozmanité druhy rostlin a zvířat. Pokud byste se rádi podívali a sami si odpověděli na otázku stylu zahrady, ráda vás provedu zahradou Na Roubence a níže si můžete prohlédnout pár fotografií, co tu roste, jak se zahrada vyvíjí v čase nebo se dočíst o certifikaci přírodních zahrad ...

CERTIFIKOVANÁ PŘÍRODNÍ ZAHRADA  

Od roku 2018 mám oficiálně udělenou certifikaci přírodní zahrada v Plzeňském kraji. Co je to přírodní zahrada? Nesmí se používat chemické prostředky a hnojiva, žádné pesticidy ani rašelina. Tyto tři základní kritéria ještě doplňují způsob obhospodařování a přítomnost konkrétních přírodních prvků v zahradě. Více na www.prirodnizahrada.eu 

K čemu to je?  Připadá mi důležité kultivovat prostor ve kterém žijeme, podporovat diverzitu, zdravé a živoucí prostředí.  Jsem zastánkyní a propagátorkou přírodního pěstování a respektu k přírodě. Certifikovat zahradu jsem si nechala hlavně kvůli sobě a pak pro inspiraci svého okolí. 

Ráda se s vámi potkám osobně a posdílím své zkušenosti ze života v zahradě např. na každoroční celorepublikové akci Víkend otevřených zahrad. Jste srdečně zváni.  

Co tady roste a prvky přírodní zahrady 

Divoká džungle - rostliny v patrech - louka - jabloně s trvalkovou podsadbou - jedlé keře - bylinkové záhony - zeleninové záhony - kombinace bylinkových a trvalkových záhonů - růže aj. 

Proměna zahrady v čase / Zahrada v čase / Cesta zahrady ....

Když jsem se do domu v dubnu 2011 nastěhovala, nebyl tu příliš velký pozemek. Vpředu byla větší část s nádherně vzrostlými starými jabloněmi, báječnými keři rybízu a pak už jen okrasné keře, zakrslé jehličnany. Vzadu zahradu tvořil pouhý dva až tři metry široký pruh po celé délce domu, zarostlý vytrvalým plevelem s půdou plnou odpadků a zbytků stavebního materiálu.

Od prvního okamžiku jsem si přála, aby se nám podařilo přikoupit od sousedů přiléhající zahradu. A to se naštěstí v průběhu let podařilo. Zahrada se za tu dobu neustále proměňuje, velkými změnami prošla právě v zadní části a to také pro to, že pozemek se na dvakrát zvětšoval díky odkoupení od sousedů. Nyní je zahrad o celkové rozloze…


...  zahradu můžete navštívit vždy v rámci Víkendu otevřených zahrad nebo po předchozí domluvě v průběhu sezóny. Chtěli byste? ... klikněte tu 

 

právě pro vás připravuju fotogalerii