..to bylo tak

                         O mně a roubence ...

Celý příběh začíná vztahem a vzájemným ovlivňováním místa a člověka/ mě. Roubenka je prostor s nezaměnitelnou atmosférou, oáza klidu s přítomností života všude kolem. Oproti vnějšímu světu, jakoby tu i čas plynul jinak. Genius loci tohoto místa podporuje moji kreativitu, inspiruje mě k tvorbě. Zároveň mě vybízí k péči, kultivaci tohoto prostoru, práci s půdou, úctě k přírodě a památce našich předků, k životu v souladu s přírodou.

Díky našemu vzájemnému působení, zde vzniká přírodní zahrada, produkty z bylinek a přírodní kosmetika, originální šperky inspirované přírodou, obrazy z lisovaných květin a čas od času se zde společně potkávají lidé.

Mým záměrem je přenést radost, krásu a sílu přírody k vám. Především prostřednictvím vlastní tvorby nebo pak zpřístupňováním zahrady…

Tereza

ŠPERKY - Květy jako živé 

Šperky inspirované přírodou vyrábím ručně, každý kus je unikát a pochází z mé zahrady, louky nebo lesa z výletů do krajiny. Fascinace přírodou jejími tvary a barvami, jedinečnou strukturou mě přivedli na nápad, abych z nich vyrobila šperk. 

Dřevěná kolekce náušnic a náhrdelníků je z lesa, našla jsem zajímavé větvičky stromů a dál opracovala. Využívám původního vzhledu kousků, který pak s citem podpořím. Používám olej na finální úpravu, některé kousky jsou zlacené barvou, některé doplňuji drahými kameny. Účinky lesa na naše zdraví jsou už dokonce vědecky zdokumentované. Kdo by nechtěl kus lesa nosit při sobě a připomínat si tak jeho klid a svěžest v momentech každodenního shonu?

Botanico jsou unikátní šperky založené na zalévání květů a lišejníků do křišťálové pryskyřice, která uchová jejich barevnost a až realistickou živost. Používám květy bylin z vlastní přírodní zahrady, jiné květy a lišejníky sbírám ve volné krajině.  Vyrábím náhrdelníky a náušnice jednoduchých tvarů, které podle mě nejlépe podpoří krásu rostlin. 

Při kompozici sleduju barevnost, která má svůj význam a symboliku a uvědomuju si účinky používaných rostlin. Kromě svého vzhledu jsou šperky botanico jedinečné také svým vibračním účinkem na naše pocity a smysly. Můžete si nechat vyrobit dokonce vlastní vzpomínkový šperk např. z narozeninové kytice, promoce nebo z květů z oblíbené louky aj.   

Kouzlo květů a lesa v podobě náušnic nebo náhrdelníku, síla přírody stále u sebe. Dovolte si podpořit vlastní krásu originálním šperkem

OBRAZY - Uchování magie květů a přírody

Obrazy z lisovaných květin vytvářím ručně, od sběru květin a rostlin, po jejich lisování a následné zpracování kompozice a vložní do rámečku. Materiál sbírám v krajině a na vlastní přírodní zahradě. Květy pečlivě vybírám, vnímám jejich léčivý potenciál a symboliku. Kompozice obrazů jsou promýšlené. 

Tak třeba chrpa kromě zajímavého tvaru, má nádherné barvy od bílé, světlemodré až po tmavomodrou i fialovou. Působí jemně až elegantně. Byly symboly starých tradic v různých kulturách a dobách. Symbolizovaly život a plodnost, věrnost a něhu, spolehlivost nebo také houževnatost a svobodu. Věří se, že chrpy přinášejí štěstí, přitahují lásku a posilují psychické schopnosti. Zavěšují se v blízkosti vstupních dveří pro bezpečí domova, v meditaci se používají k výzdobě oltářů.

Velikosti a barvy mám jak předem dané, tak i na míru podle vašich představ.

 Dělám 3 druhy obrazů, tzv. botanické, koláže a louky. Každý kus je originál, nikdy nevyrobím stejný. Můžu vytvořit podobné do sady obrázků. Používám černé, bílé, dřevěné rámy a skleněný rámeček s kovovou obrubou. 

Přeneste si kus přírody do svého domu a ozdobte si zeď obrázky botanic.  

ZAHRADA jako generátor

S roubenkou jsem koupila také zahradu, tehdy ještě malou. Od začátku jsem si říkala, že bych ráda časem od sousedů kus přikoupila. Lákalo mě pěstovat si vlastní potraviny. Měla jsem potřebu zahradě co nejvíce porozumět, lákaly mě principy přírodního pěstování a permakultury, vše co by bylo v souladu s přírodou a respektem k ní. Blízké mi vždy byli bylinky, něco jako tajuplný a magický svět, propojení s předky přes tradici lidového léčitelství..

Přes péči o zahradu, kultivaci prostoru, práci s půdou a žití v zahradě, jsem čím dál tím víc začala objevovat propojení s přírodou. Začala jsem si víc uvědomovat přírodní zákony a principy, cykličnost přírody a to mi pomáhá také porozumět víc životu, jako takovému. Přes propojení s přírodou se dostáváme do propojení sami se sebou. Rozvíjet svoji vlastní přírodu uvnitř sebe je podle mě jedním ze základních principů spokojeného života člověka.

Velmi rychle mě to vedlo dál a začala jsem brzy zpracovávat plody zahrady, vyrábět bylinkové produkty. Odtud jsem už byla krůček k výrobě přírodní kosmetiky. Vyrábět přírodní kosmetiku mě velmi baví, je to pro mě komplexní činnost, pracujete s bylinami, vůněmi, jdete do oblasti zdraví, péče a taky krásna. Je příjemné vidět, jak tím nakonec potěšíte řadu dalších lidí kolem sebe... 

Jaké produkty a kosmetiku vyrábím, kde si je můžete pořídit a jaké byliny používám, navštivte prosím sekci Herbárium.

Pokud se chcete dozvědět více o zahradě, možnostech ji vidět osobně, jak je to s přírodními zahradami, doporučuju vám přejít do sekce Zahrada